Przegląd Prasy Nr 9

Cześć,

Zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń z zeszłego tygodnia na Bliskim Wschodzie.

Tematem numer jeden na Bliskim Wschodzie nadal pozostaje walka z koronawirusem. I ja zacznę przegląd prasy od tego tematu.

wykreszarazenkoronawirusem
Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w poszczególnych krajach Bliskiego Wschodu, stan na 30 marca 2020 r., źródło: OurWoldInData

——————–

Arabia Saudyjska zamyka miasta

W zeszłym tygodniu liczba zarażonych koronawirusem w KSA przekroczyła 1000 osób. Szybki przyrost zarażonych zmotywował władze do wprowadzenia ostrzejszych środków kontroli.

W poniedziałek 23 marca, na terenie całego Królestwa wprowadzono godzinę policyjną od 19 wieczorem do 6 rano – ma ona obowiązywać do 13 kwietnia, jednak niewykluczone że zostanie przedłużona. Dodatkowo Mekka, Medyna i Rijad zostały ogłoszone miastami zamkniętymi – nie ma już możliwości wjazdu, ani wyjazdu z miasta – dodatkowo w tych miastach godzina policyjna ma zaczynać się już o 15 a nie 19 wieczorem.

Źródła:
https://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2020/03/23/Saudi-Arabia-s-King-Salman-orders-curfew-for-21-days
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-saudi-arabia-impose-lockdown-riyadh-mecca-medina
https://english.alarabiya.net/en/News/gulf/2020/03/25/Coronavirus-Saudi-Arabia-s-King-Salman-orders-lockdown-in-Riyadh-Mecca-Medina
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/saudi-tightens-coronavirus-curfew-travellers-stranded-uae-200325180702558.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200325-saudi-arabia-enforces-lockdown-on-riyadh-makkah-and-madinah/

——————–

Syria odnotowuje pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem

W niedzielę, 22 marca, Syria odnotowała pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem u młodej 20-letniej kobiety. Przypomnijmy, jeszcze przed wykryciem tego przypadku Syryjczycy wprowadzili istotne ograniczenia np. zamknęli szkoły, parki, przełożyli wybory parlamentarne. Ten katalog ograniczeń istotnie rozszerzono 27 marca poprzez wprowadzenie zakazu poruszania się pomiędzy poszczególnymi prowincjami kraju.

Na dzień dzisiejszy (30.03.2020) oficjalna liczba zarażonych koronawirusem w Syrii wynosi 10 przypadków. Działacze opozycji twierdzą jednak, że tak niska liczba przypadków może wynikać po prostu z braku dostatecznej liczby testów. Poza tym Damaszkowi zarzuca się, że do tej pory między Syrią a Iranem kursują samoloty irańskich linii Mahan Air, i to mimo tego, że syryjskie Sham Wings zawiesiły swoje loty do Iranu, które jest jednym z epicentrów koronawirusa na Bliskim Wschodzie.

Moim zdaniem nie jest tak, że Damaszek bagatelizuje zagrożenie. Zwłaszcza, że według niepotwierdzonych informacji syryjskie Ministerstwo Obrony poleciło żołnierzom ograniczenie do minimum wszelkich kontaktów z Irańczykami przebywającymi w Syrii. Bardziej chodzi o to, że pomoc jaka jaka przybywa do kraju z Iranu jest na tyle potrzebna, że Syria nie może z niej zrezygnować – nawet na te kilka miesięcy.

Sytuacja w Syrii zaniepokoiła nawet rosyjskich sojuszników Damaszku. Dzień po tym jak Syryjczycy ogłosili pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem, w Syrii wylądował rosyjski minister obrony – Sergiej Szojgu. Spotkał się on z prezydentem Asadem, jednak szczegoły ich rozmów nie są znane – oficjalny komunikat strony rosyjskiej jest bardzo enigmatyczny i ogranicza się do stwierdzenia, że Szojgu przekazał Asadowi wiadomość od prezydenta Putina. Dwa dni po wizycie Szojgu, 25 marca, przez cieśninie Bosfor przepłynął rosyjski transportowiec z tzw. Syrian Express. Na pokładzie transportowca zauważono trzy ambulanse oraz jeden kontener – prawdopodobnie zawierający medykamenty.

Jeśli Damaszek obawia się koronawirusa, to ciężko sobie wyobrazić jakie obawy COVID-19 wywołuje na terenach pod kontrolą rebeliantów i sił SDF-u. Służba medyczna na terenach SDF-u podała ostatnio, że dysponuje zaledwie dwa szpitale z prawdziwego zdarzenia, które są w stanie pomieścić zaledwie 200 osób. Kurdyjska administracja dysponuje zaledwie 7 respiratorami i nie posiada żadnych testów na koronawirusa – mimo próśb kierowanych do Waszyngtonu, Damaszku i WHO o przysłanie zestawów testowych. Jakby tego było mało, Turcy odcięli dopływ wody do stacji Alok pod Ras al Ain, która zaopatruje ok. 0,5 mln osób w wodę.

Spotkanie delegacji rosyjskiej i syryjskiej podczas wizyty Szojgu w Syrii, źródło: rosyjski MON
Źródła:
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-syria-confirms-first-case-amid-fears-major-outbreak
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/syria-northeast-kurdish-lockdown-coronavirus.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/intel-moscow-military-fight-coronavirus-syria-italy.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/intel-russia-defense-minister-visit-syria-assad-shoigu.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200324-russia-sends-ship-with-military-ambulances-towards-syria-after-virus-outbreak/
https://thearabweekly.com/us-urges-saudis-reassure-oil-and-financial-markets
https://www.middleeasteye.net/news/pompeo-urges-riyadh-stabilise-energy-markets-call-mbs
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/intel-us-rely-saudi-arabia-reassure-global-markets.html

——————–

Jordania łagodzi ograniczenia w związku z koronawirusem

W zeszłym tygodniu chwaliłem Jordanię za szybką reakcje i liczne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, w sobotę 21 marca ogłoszono całodobową i ogólnokrajową godzinę policyjną oraz zamknięto miasta. Państwo ogłosiło, że samo zapewni dostawy jedzenia i wody pod drzwi każdego z jordańskich domów – tak żeby jak najmniej ludzi opuszczało swoje domy. Jednak rzeczywistość zweryfikowała te plany.

Gdy we wtorek, 24 marca, na ulicach Jordanii pojawiły się pierwsze „konwoje” z żywnością. Na ich widok Jordańczycy masowo „wypłynęli” na ulice, nie zważając na interweniującą policję i wojsko. Ostatecznie porządek udało się przywrócić często dopiero po użyciu siły.

W efekcie w dniach 21-24 marca aresztowano aż 1.657 osób. Sytuacja zaczęła się powoli wymykać spod kontroli, a władze – obawiając się widocznie wybuchu niekontrolowanej paniki – zdecydowały o rezygnacji z części ograniczeń w poruszaniu się. Zrezygnowano z dostaw żywności pod drzwi. Obecnie Jordańczycy mogą już sami udawać się do sklepów po zakupy. Jednak miasta nadal pozostają zamknięte, a policja i wojsko pilnują, aby Jordańczycy przestrzeli np. zakazu zgromadzeń.

Jeśli chodzi o jakieś plusy całej sytuacji, to warto wspomnieć, że Jordańczycy, którzy wracają do kraju z zagranicy kierowani są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Odbywa się ona w hotelach nad Morzem Czerwonym, które władze przekształciły – na czas pandemii – na miejsca odosobnienia.

 

Reakcja Jordańczyków na wozy z aprowizacją

Źródła:
https://www.facebook.com/alghadnewspaper/videos/200455254705161/?_rdc=1&_rdr
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-jordan-five-star-quarantine-hotel
https://thearabweekly.com/jordan-relaxes-curfew-over-covid-19-stringent-confinement-rules-proved-difficult-enforce

——————–

Irak – walka z koronawirusem i sporem teologicznym w tle

W Iraku walka z koronawirusem przybrała ostatnio formę sporu teologicznego. Otóż, 22 marca, do Bagdadu zaczęły ściągać tłumy ludzi, którzy chcieli uczcić postać imama Musę al-Kadhim. Wszystko to mimo tego, że w Bagdadzie obowiązuje całodobowa godzina policyjna. Siły bezpieczeństwa interweniowały przy użyciu siły zatrzymując licznych podróżnych i aresztując tych bardziej opornych. Łącznie między 17 a 24 marca w samym Bagdadzie aresztowano 1.542 osoby naruszające przepisy dotyczące walki z koronawirusem oraz zarekwirowano 557 pojazdów.

Duża część osób naruszających nowe przepisy to mieszkańcy wschodniej dzielnicy miasta – Sadr City (nazwa nadana dzielnicy po obaleniu Saddama, na cześć wielkiego ajatollaha Sadeqa al-Sadr, ojca Muktady). W związku z licznymi naruszeniami ze strony mieszkańców dzielnicy, siły bezpieczeństwa odcięły Sadr City od reszty miasta, zostawiając wolne tylko dwa korytarze, które mają służyć dostarczaniu zaopatrzenia mieszkańcom dzielnicy. Sytuacja w Sadr City częściowo wynika z postawy Muktady as Sadra, który sprzeciwia się wprowadzaniu ograniczeń, zamykaniu meczetów i wzywa swoich stronników do uczestnictwa w modlitwach.

W ten sposób Sadr popadł w konflikt z wielkim ajatollahem Sistanim z Nadżafu, który wydał ostatnio kilkfa fatw, w którym nie tylko poparł działania władz, ale stwierdził także że przestrzeganie nowych przepisów to obowiązek każdego muzułmanina. Sistani stwierdził także, że każdy kto świadomie roznosi koronawirusa może być traktowany jak morderca. Ponadto wielki ajatollah uznał wszystkich poległych w walce z koronawirusem za męczenników oraz pozwolił przeznaczyć chums (jeden z muzułmańskich „podatków”) na rzecz służby zdrowia.

Sadr i jego kontrowersyjne poglądu to nie jedyny problem, z którym muszą zmagać się ostatnio służby bezpieczeństwa. Niektórzy wojskowi narzekają, że np. w Bagdadzie bojownicy niektórych frakcji PMU nie chcą podporządkować się godzinie policyjnej i nadal swobodnie poruszają się po mieście, grożąc przy tym siłom bezpieczeństwa, które ich upominają.

Źródła:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-coronavirus-covid19-najaf-sistani-religion.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-covid19-coronavirus-security.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200327-us-led-forces-hand-over-military-base-to-iraq-in-effort-to-reduce-us-troop-numbers/

——————–

Amerykanie opuszczają kolejną bazę w Iraku

Tak jak pisałem w artykule „Amerykanie opuszczają część baz w Iraku”, Amerykanie – po przekazaniu bazy w Al Kaim Irakijczykom – zaczęli wycofywać się także z innych lokalizacji. W zeszłym tygodniu amerykańscy żołnierze stacjonujący w bazie Q-West pod Mosulem zaczęli pakować swoje rzeczy i w ciągu kilku najbliższych dni mają całkowicie wycofać się z bazy.

Wszystko to w ramach wielkiego planu relokalizacyjnego opracowanego przez Pentagon, który ma doprowadzić do konsolidacji amerykańskich sił stacjonujących w Iraku. Jeśli chcecie znać szczegóły tego planu i w jaki sposób może on przełożyć się na sytuację polityczną w Iraku to zapraszam do przeczytania mojego wspomnianego artykułu „Amerykanie opuszczają część baz w Iraku”.

PS. Realizacja planu ulegnie prawdopodobnie zawieszeniu, gdyż w środę 25 marca Pentagon wstrzymał ruch wszelkich wojsk przebywających poza granicami kraju – z wyjątkiem Afganistanu, gdzie wojska amerykańskie mają kontynuować ewakuację.

Ćwiczenia Kata’ibu Hezbollah, który ostatnio atakował amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, źródło: KaH
Źródła:
https://www.middleeastmonitor.com/20200327-us-led-forces-hand-over-military-base-to-iraq-in-effort-to-reduce-us-troop-numbers/
https://www.wsj.com/articles/militants-in-iraq-take-covert-approach-to-anti-u-s-campaign-11585220400

——————–

Irak obawia się kryzysu gospodarczego

Cały świat walczący dzisiaj z koronawirusem, obawia się że jutro będzie musiał zmagać się z kryzysem gospodarczym. Irak nie jest tutaj żadnym wyjątkiem, jednak uzależnienie gospodarki kraju od eksportu ropy naftowej może sprawić, że kryzys uderzy w Irak z podwójną siłą.

Ponad 90% wpływów do irackiego budżetu stanowią dochody ze sprzedaży ropy naftowej. Projekt budżetu na 2020 r., który nie został jeszcze przyjęty przez parlament, opierał się na cenie ropy naftowej wynoszącej 56$/baryłka. Jednak w obecnej sytuacji światowego spadku popytu na surowce energetyczne oraz spadku ceny ropy (ze względu na saudyjsko-rosyjską wojną naftową), cena zakładana przez Irakijczyków jest nierealna.

Rząd Mahdiego, który od 1 grudnia tymczasowo pełni obowiązki premiera Iraku, co prawda dyskutował nad rozwiązaniami, które mogłyby ochronić kraj przed zapaścią gospodarczą, jednak ostatecznie sprawa zakończyła się na „dyskusjach gabinetowych” i żadne rozwiązania nie zostały zaproponowane parlamentowi.

Źródła:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-economy-coronavirus-tourism.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-economy-oil-coronavirus.html

——————–

Iran – walka z koronawirusem i sankcjami

Tak jak wspomniałem już w zeszłym tygodniu, Iran zmaga się obecnie nie tylko z pandemią koronawirusa, ale także z amerykańskimi sankcjami, które zdaniem Irańczyków, ograniczają także możliwości sprowadzenia do kraju potrzebnych środków medycznych.

W zeszłym tygodniu pojawiło się jednak pewne światełko w tunelu. Prezydent Rouhani publicznie przyznał bowiem, że dzięki staraniom irańskich dyplomatów, już wkrótce część irańskich aktywów „zamrożonych” za granicą zostanie zwolniona. Słowa Rouhaniego potwierdził także Abdolnasser Hemmati, szef Irańskiego Banku Centralnego.

Słowa Rouhaniego zaczęły żyć własnym życiem i w kilka dni później dziennikarze zapytali Mike’a Pompeo czy te doniesienia są prawdziwe, jednak ten całkowicie im zaprzeczył. Amerykanie naprawdę prezentują nieprzejednane stanowisko wobec Irańczyków, gdyż w zeszłym tygodniu – tak jak w poprzednich – Pompeo ponownie nawoływał do wywarcia presji na Irańczyków, tak aby otrzymali oni pomoc w walce z koronawirusem dopiero wtedy, gdy wykonaliby jakiś gest dobrej woli np. zaczęli zwalniać permanentnie ze swoich więzień zachodnich więźniów.

Jednak wygląda na to, że Rouhani nie rzucał słów na wiatr, gdyż we wtorek, 31 marca, spółka INSTEX potwierdziła, że obsłużyła pierwszą transakcję między UE a Iranem. Warto jednak podnieść, że przedmiotem transakcji były medykamenty, które i tak objęte są zwolnieniami od sankcji.

Jednak żeby nie było aż tak dobrze, to w zeszłym tygodniu Amerykanie nałożyli nowe sankcje na 20 podmiotów oskarżanych o współpracę z Teheranem m.in. w zakresie eksportu irańskiej ropy naftowej.

Z innych informacji dotyczących Iranu, warto odnotować że wreszcie w Teheranie zaczęto ograniczać poruszanie się mieszkańców. Od 27 marca do 3 kwietnia, po ulicach miasta mogą poruszać się tylko osoby, które zatrudnione są w kluczowych sektorach, idą po zakupy itd. Dodatkowo ograniczony został ruch zmierzający „do” i „z” miasta. O ile to rozsądny ruch, to władze długo się przed nim wzbraniały – twierdząc, że zamykanie miast to relikt walk z dawnymi epidemiami. Jednak prawdziwe motywy, które przyświecały Irańczykom – jeszcze przed zamknięciem Teheran – wynikały prawdopodobnie z obaw w jaki sposób zamknięcie miasta wpłynie na irańską gospodarkę, znajdującą się w słabej kondycji.

Źródła:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-partial-sanctions-relief-coronavirus-epidemic-rouhani.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200328-iran-official-tehrans-frozen-funds-abroad-to-be-released/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/intel-pompeo-urge-europe-join-iran-pressure-campaign-g7.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-measures-stop-coronavirus-covid19-restrict-travel.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/us-iran-sanction-irgc-web-front-companies.html

——————–

Rząd w Kabulu i Taliban jednak będą negocjować

W poniedziałek Mike Pompeo udał się do Afganistanu. Miał tam mediować w sporze między prezydentem Ghanim a Abdullahem Abdullahem oraz „pchnąć” do przodu negocjacje między Talibanem a Kabulem. Wizyta zakończyła się fiaskiem, a Amerykanie zaczęli grozić Kabulowi zmniejszeniem pomocy o 1 miliard dolarów. Szczegółowo wizytę Pompeo opisał tutaj, także nie będę się powtarzał i Was zanudzał.

 

Wygląda na to, że groźby Pompeo podziałały. W zeszłym tygodnie przedstawiciele rządu w Kabulu połączyli się z Talibanem za pomocą Skype’a i uzgodnili że w najbliższym czasie rozpoczną negocjacje. Kabul ogłosił już 21-osobową grupę, która ma reprezentować rząd w rozmowach. Według nieoficjalnych wiadomości, negocjacje te mają poparcie Abdullaha Abdullaha – rywala prezydenta Ghaniego.

Nie wiadomo jednak co będzie teraz z wymianą jeńców między rządem a Talibanem. To właśnie ta wymiana jeńców legła u impasu, który kilka tygodni temu zablokował rozpoczęcie negocjacji. Rząd chciał zwalniać Talibów partiami, w miarę jak negocjacje by postępowały – jednak Taliban chciał od razu zwolenienia 5.000 swoich bojowników „za jednym zamachem”.

Tymczasem cały czas dochodzi do kolejnych ataków Talibów przeciwko siłom rządom. Poniżej mapa z Long War Journal, która przedstawia liczbę ataków w poszczególnych prowincjach od czasu zawarcia porozumienia między Amerykanami a Talibanem.

Źródła:
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/taliban-afghan-government-discuss-prisoner-release-200325154406217.html
https://www.longwarjournal.org/archives/2020/03/taliban-attacks-against-afghan-security-forces-continue-unabated.php
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/afghanistan-government-announces-team-taliban-talks-200327172504636.html

——————–

Nieoczekiwana zamiana miejsc w wydaniu izraelskim

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Izraelu aż trzykrotnie dochodziło do wyborów parlamentarnych. Dlatego wydawałoby się, że polityka wewnętrzna tego kraju już niczym nie zaskoczy. Jednak stało się inaczej.

Benny Gantz, który w ostatnich tygodniach zdobył ostatecznie poparcie arabskiej Zjednoczonej Listy, która zapowiedziała że poprze jego rząd – jednak nie wejdzie do jego składu. Przeciągając na swoją stronę Arabów, Gantz miał szansę zostać nowym premierem, odsunąć Netanjahu od władzy – co z pewnością ułatwiłoby skazanie Bibiego za korupcję w procesie, który miał rozpocząć się na początku marca, jednak został przełożony w związku z koronawirusem.

Gantz zrobił jednak obrót o 180 stopni i z niedoszłego bohatera został zdrajcą. W czwartek, 26 marca, Gantz nominował samego siebie na nowego przewodniczącego Knesetu i stosunkiem 74 do 18 głosów, dzięki poparciu Likudu Netanjahu wygrał. W ten sposób Gantz zrezygnował z wyścigu o fotel premiera, o którego utrzymanie Bibi może być już spokojny.

Jeszcze tego samego dnia koalicja Niebiesko-Białych rozpadła się – koalicję tworzyły 3 partie: Hosen L’Yisrael (partia Gantza), Yesh Atid oraz Telem. Decyzja Gantza całkowicie zaskoczyła nawet komentatorów izraelskiej sceny politycznej. Część z nich przyznaje jednak, że ten zaskakujący ruch Gantza wynikał prawdopodobnie z niechęci do opierania swojego rządu o poparcie arabskich parlamentarzystów, co byłoby precedensem w historii Izraela i mogłoby zakończyć się “politycznym samobojstwem” Gantza. Pytanie jednak czy Gantz, zdradzając swoich partnerów i stając po stronie Netanjahu i tak nie popełnił takiego “politycznego samobójstwa”, jednak o tym przekonamy się dopiero przy przyszłch wyborach palamentarnych.

Prawdopodobnie w nabliższym czasie ogłoszona zostanie treść porozumienia między Bibim a Gantzem. Według wcześniejszych wypowiedzi Netanjahu wygląda na to, że przez najbliższe 18 miesięcy premierem będzie Bibi, a potem zamieni się on stanowiskami z Gantzem. Jednak niektórzy twierdzą, że wcześniejsze wypowiedzi Bibiego to tylko zasłona dymna – chciał on zwabić na swoją stronę Gantza, zapewnić sobie fotel Premiera, a następnie przeciągnąć do Likudu parlamentarzystów Gantza i dzięki temu nie oddać fotelu premiera Gantzowi. Jak będzie? Zobaczymy.

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-knesset-speaker-edelstein-chaos-high-court.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-arabs-benny-gantz-joint-list-knesset-committees.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benny-gantz-zvi-hauser-blue-and-white-arab-joint-list.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200325-report-blue-and-white-give-up-on-possibility-of-minority-government/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benny-gantz-avigdor-liberman-arab-joint-list-party.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-knesset-speaker-yuli-edelstein-likud-high-court.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benjamin-netanyahu-coronavirus-constitution-knesset.html
https://www.middleeasteye.net/news/israel-blue-and-white-party-verge-dissolving
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benjamin-netanyahu-naftali-bennett-coronavirus.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-aida-touma-suleiman-arab-joint-list-knesset-committee.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-netanyahu-rival-gantz-reversal-unity-government.html
https://www.middleeasteye.net/news/gantz-israel-netanyahu-blue-white-coronavirus-corruption-democracy
https://www.middleeastmonitor.com/20200327-israel-gantz-elected-as-knesset-speaker-after-supreme-court-orders-vote/
https://www.middleeastmonitor.com/20200327-israels-gantz-angers-supporters-with-move-towards-unity-government/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benny-gantz-yair-lapid-benjamin-netanyahu-knesset.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benny-gantz-benjamin-netanyahu-unity-government.html

——————–

Czy dojdzie do wymiany jeńców między Houthi a Saudami?

Na koniec krótka notka z Jemenu. Houthi proponują Saudom wymianę jeńców. Rebelianci mieliby uwolnić kilku saudyjskich żołnierzy w zamian za Palestyńczyków (a dokładnie działaczy Hamasu) więzionych przez Saudów. Wśród saudyjskich więźniów znajduje się m.in. Mohammed al-Khodari, który przez dwie dekady reprezentował Hamas w KSA, a aresztowany został w 2019 r., na fali raportów o ocieplaniu się relacji między Rijadem a Tel Awiwem. Ruch Houthi obliczony jest prawdopodobnie na demonstrację znaczenia Houthich, którzy są już nie tylko “grupą rebeliantów”, ale poważnym graczem, który może wpływać na regionalną dynamikę wydarzeń. Z nieoficjalnych wydarzeń jakie płyną z Arabii Saudyjskiej wynika jednak, że Królestwo nie jest zainteresowane ofertą “rebeliantów”.

Z innych ciekawych wiadomości, warto odnotować, że w sobotnią noc, 28 grudnia, Houthi wystrzelili rakiety balistyczne w kieunku saudyjskiej stolicy – Rijadu. Według Saudów rakiety zostały zestrzelone przez lokalną obronę przeciwlotniczą. O ile nagrania, które widziałem nie potwierdzają w 100% saudyjskiej wersji wydarzeń (niektóre rakirety przechwytujące minęły cel), to nie ma także dowodów na to, że rakiety balistyczne Houthich miałyby wyrządzić jakieś poważne straty w mieście.

21-Yemen-22march20-3far99-en.jpg
Obecna sytuacja w Jemenie, źródło: @A7_Mirza, Twitter

——————–

To wszystko na dzisiaj. Dziękuję Wam za wspieranie Pulsu Lewantu!

——————–

Drogi Czytelniku, jeśli podoba Ci się „Puls Lewantu” i chcesz więcej ciekawych treści, to rozważ proszę możliwość wsparcia mojej twórczości za pośrednictwem platform:

Dla Patronów przewidziałem specjalne korzyści, a otrzymane od Was wpłaty przeznaczę na zwiększenie regularności publikacji, rozbudowę strony, podcasty i wiele, wiele innych (szczegóły w zakładce „Cele”.)

Jeśli wybierzesz opcje wsparcia przez PayPal i będziesz chciał otrzymać korzyści z Patronite to odezwij się do mnie wiadomością prywatną na Fejsie. 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami ze świata Bliskiego Wschodu, to możesz zacząć obserwować mnie na Fejsbuku.😉

Henry Kissinger (Sekretarz Stanu USA) i Anwar Sadat (prezydent Egiptu), 1975 r., źródło: Biblioteka Kongresu, Domena Publiczna