Przegląd Prasy Nr 8

Cześć, zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na Bliskim Wschodzie w ubiegłym tygodniu. Co do zasady przeglądy prasy przeznaczone są dla osób, które zdecydują się wesprzeć moją działalność na Patronite. Jednak, z racji tego że w tym tygodniu postanowiłem dołączyć do akcji #zostań_w_domu, nowy Przegląd Prasy jest dostępny dla wszystkich. Jeśli chcesz mieć dostęp do takich przeglądów do tydzień oraz do wielu innych ciekawych korzyści, rozważ możliwość wsparcia mojej działalności na Patronite. 😊 

#Zostań_w_domu i #Czytaj_Puls_Lewantu

——————–

Iran walczy z koronawirusem i amerykańskimi sankcjami

Na Bliskim Wschodzie kolejny tydzień upłynął w cieniu pandemii koronawirusa. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest niestety w Iranie, gdzie z dnia na dzień przybywa już ponad 1000 nowych zarażonych oraz 100 osób ginie – łącznie w Iranie odnotowano 23.049 przypadków zarażenia COVID-19 oraz 1812 zgonów.

Mimo to wielu Irańczyków zdaje się nie być świadomymi z jakim zagrożeniem przyszło im się teraz zmierzyć. Według jednej z sond ulicznych, tylko ok. 55% mieszkańców Teheranu uważa koronawirusa za „poważny problem”. W niektórych miastach, to lekceważenie problemu przybiera różnorakie formy np. w Meszhedzie, gdy władze zamknęły lokalne meczety, doszło do drobnych protestów i musiała interweniować policja.

Mohammad Reza Zafarghandi, przewodniczący irańskiej rady lekarskiej, stwierdził że jeśli Irańczycy będą zachowywali się tak jak dotychczas, to pandemię koronawirusa będzie bardzo trudno opanować i punkt krytyczny (tzw. peak) w Iranie może zostać osiągnięty dopiero w maju lub nawet później.

Opanowaniu pandemii nie sprzyjają działania władz, które co prawda zamknęły uniwersytety, szkoły, miejsca rozrywki itp., ale nie zdecydowały się na ostrzejsze kroki np. zamknięcie miast, które są epicentrum koronawirusa np. Kom. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że wprowadzenie tak radykalnych środków mogłoby oznaczać ogromne problemy gospodarcze, z których Iran – już i tak atakowany amerykańskimi sankcjami – mógłby się nie wydźwignąć.

Mówiąc o amerykańskich sankcjach, to w zeszłym tygodniu premier Pakistanu Imran Khan oraz Bernie Sanders wezwali amerykańską administrację do czasowego zawieszenia sankcji wobec Iranu. Co prawda sankcje USA nie obejmują pomocy humanitarnej, jednak i tak skutecznie odstraszają zagraniczne podmioty przed przeprowadzaniem z Irańczykami jakichkolwiek transakcji. Amerykanie nie odrzucają takiego pomysłu, ale stawiają warunki – najpierw Iran powinien zwolnić amerykańskich i europejskich więźniów przetrzymywanych w swoich więzieniach, a dopiero potem mógłby liczyć na pomoc ze strony USA i Zachodu. Jednak amerykańskie propozycje zostały odrzucone przez Irańczyków. Ajatollah Chamenei stwierdził, że być może koronawirus jest dziełem człowieka, a dokładnie Amerykanów, a amerykańska pomoc obliczona jest tylko na zwiększenie śmiertelności tej choroby w Iranie.

Mimo odrzucenia amerykańskich propozycji, Irańczycy faktycznie zaczęli jednak zwalniać „zachodnich” więźniów. Wśród czasowo wypuszczonych z więzień 85.000 osób znalazło się wielu więźniów „politycznych” np. Nazanin Zaghari-Ratcliffe (posiadającą paszport irański i brytyjski) oraz Amerykanina Michaela White’a.

Warto także wspomnieć, że – mimo amerykańskich napięć i napiętej sytuacji w Zatoce Perskiej – Iran otrzymuje pomoc m.in. od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w koordynacji z WHO, przekazały Irańczykom już 39,5 ton sprzętu medycznego.

Dezynfekcja ulic w Teheranie, źródło: Agencja Mehr

——————–

Koronawirus w Turcji

W ostatnim tygodniu znacznie pogorszyła się sytuacji w Turcji. Od poniedziałku, 16 marca, liczba zarażonych wzrosła z 47 osób do 1.236. Jest to ogromne tempo przyrostu chorych, którego nie odnotowano nawet we Włoszech.

Rząd postanowił działać sprawnie i m.in. zamknął szkoły oraz meczety. Zadecydowano także o zwiększeniu liczby przeprowadzanych testów. Obecnie w Turcji wykonuje się około 3.500 testów dziennie. Jednak rząd chce szybko zwiększyć tę liczbę do 10.000-15.000.

Dodatkowo Erdogan zapowiedział już plan pomocowy dla tureckiej gospodarki, który ma ją uchronić przed krachem. W ramach pakietu w 11 sektorach gospodarki na 6 miesięcy zostanie zawieszone pobieranie składek ubezpieczeniowych a spłaty kredytów zostaną zawieszone na 3 miesiące (dla przedsiębiorstw dotkniętych spowolnieniem gospodarczym). Z ciekawszych rzeczy w ramach pakietu VAT na krajowe linie lotnicze zostanie obniżony z 18 do 1%. Cały pakiet wart jest 100 miliardów lir tureckich (ok. 15,4 mld dolarów).

——————–

Zamknięte miasta w Jordanii

Póki co największe działa do walki z koronawirusem na Bliskim Wschodzie wytoczyła Jordania. Instytucje państwowe, szkoły, sklepy oraz meczety zostały zamknięte, a mieszkańcom nakazano pozostać w domach. Prawie cały sektor prywatny został zamknięty, a pracują tylko wyłącznie te instytucje, które są niezbędne. Zakazano nawet publikowania gazet, gdyż uznano że mogą one ułatwić przenoszenie wirusa.

Na ulicach i rogatkach miast pojawiło się wojsko, które dba o przestrzeganie całodobowej godziny policyjnej i blokuje możliwość przemieszczania się pomiędzy jordańskimi miastami.

We wtorek, 24 marca, rząd ma ogłosić w których godzinach Jordańczycy będą mogli opuszczać swoje domy w celu udania się np. na zakupy.

Jest to imponujące podejście do problemu, zwłaszcza wtedy gdy uświadomimy sobie że obecnie w Jordanii jest „zaledwie” 127 przypadków zarażenia koronawirusem.

Król Abdullah II podczas przemówienia do Jordańczyków, źródło: Agencja Petra
Źródła:
https://www.middleeastmonitor.com/20200315-iraqs-karbala-imposes-curfew-to-curb-coronavirus/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-nowruz-holiday-coronavirus-stay-home-irgc.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-medical-council-coronavirus-peak.html
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iran-prisoners/iran-temporarily-frees-85000-prisoners-including-political-ones-amid-coronavirus-idUSKBN21410M?
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/uae-iran-medical-aid-coronavirus-outbreak.html
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-us-issues-new-sanctions-iran-covid19
https://www.wsj.com/articles/u-s-steps-up-iran-sanctions-amid-coronavirus-as-tehran-charges-cruelty-11584647223
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/turkey-economy-coronavirus-stimulus.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/erdogan-speech-coronavirus.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/jordan-state-of-emergency-coronavirus-public-economy.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200320-turkey-sends-500000-coronavirus-test-kits-to-us/
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-syria-government-address-covid-19-no-cases
https://www.middleeasteye.net/news/syria-insists-it-coronavirus-free-takes-broad-steps-prevent-spread
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-jordan-impose-countrywide-lockdown-saturday
https://www.middleeastmonitor.com/20200320-khamenei-lauds-iranians-dazzling-sacrifices-to-fight-virus/

——————–

Bibi i koronawirus

W Izraelu nadal nie wyłoniono nowego rządu. Co prawda nominację na nowego premiera dostał Benny Grantz, jednak spiker Knesetu Juli-Jo’el Edelstein (z Likudu) skutecznie blokował zwołanie obrad nowego parlamentu, wymyślając coraz to nowe wymówki. Postępowanie Edelsteina ostatecznie stało się przedmiotem skargi opozycji do Sądu Najwyższego Izraela.

W międzyczasie natomiast Netanjahu przeszedł do ofensywy, wykorzystując walkę z koronawirusem do podreperowania swojego wizerunku – codziennie, w okolicach 8 wieczorem Netanjahu pojawia się w telewizji i ogłasza jak wygląda sytuacji na froncie walki z COVID-19. W międzyczasie członkowie Likudu proponują Grantzowi powołanie rządu jedności narodowej, w którym premierem byłby Netanjahu, a wicepremierem Grantz – po upływie 2 lat panowie zamieniliby się stanowiskami.

Większość posłów Niebiesko-Białych Gantza oraz Lieberman (popierający kandydaturę Gantza na premiera) odrzucają te umizgi Netanjahu i Likudu. Jednak wypowiedzi samego Gantza na temat rządu jedności narodowej są dość enigmatyczne i wiele wskazuje na to, że faktycznie poważnie rozważa on propozycję Netanjahu.

Gantz znalazł się de facto między młotem a kowadłem. Jeśli chce zostać premierem, to musi na swoją stronę przeciągnąć arabskich posłów ze Zjednoczonej Listy. Arabowie natomiast – mimo, że chcą odsunąć Bibiego od władzy – to nie są wcale pewni czy chcą przekazać władzę Gantzowi. Podobne dylematy pojawiają się wśród Niebiesko-Białych, którzy z jednej strony chętnie sięgnęliby po władzę, ale z drugiej strony nie chcą współpracy z Arabami.

Jeśli Gantz zdecyduje się natomiast na rząd jedności narodowej z Netanjahu, to najprawdopodobniej taki ruch doprowadzi do rozłamu w szeregach Niebiesko-Białych, z których wielu jest skrajnymi przeciwnikami Bibiego.

W ten sposób Izrael nadal pogrążony jest w kryzysie politycznym i wcale nie wykluczone, że tymczasowym premierem pozostanie Netanjahu, a po zakończeniu walki z koronawirusem, dojdzie do kolejnych wyborów parlamentarnych – już czwartych. Ich wynik w dużym stopniu będzie zależał od tego jak Izrael poradzi sobie z pandemią. Jeśli Bibi wyprowadzi kraj z opresji obronną ręką, to niewykluczone że tym razem jednak pokona Gantza i znowu zostanie „pełnoprawnym” premierem, a tym samym uratuje skórę w procesie, w którym oskarżany jest o korupcję.

Tymczasem do środy ma odbyć się posiedzenie Knesetu, na którym ma posłowie mają zagłosować nad nowym spikerem parlamentu – tak ostatecznie zdecydował izraelski Sąd Najwyższy po skardze posłów na Edelsteina.

Binjamin Netanjahu, źródło: Twitter, netanyahu
Źródła:
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benjamin-netanyahu-avigdor-liberman-coronavirus.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benjamin-netanyahu-coronavirus-hospitals-doctors.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-knesset-paralyzed-contact-netanyahu-gantz.html

——————–

W Idlib nadal gorąco

W niedzielę, 15 marca, miało dojść do pierwszego wspólnego konwoju rosyjsko-tureckiego wzdłuż autostrady M4 w prowincji Idlib – miało dojść, bo patrol ten został zablokowany przez rebeliantów już w chwilę po jego rozpoczęciu.

Na autostradzie M4 pojawiły się tłumy rebeliantów i ludności cywilnej, które skutecznie uniemożliwiły jakikolwiek ruch po drodze. W tej sytuacji rosyjskie i tureckie wozy zostały zmuszone do przerwania patrolu i powrotu do swoich baz. Wszystko to miało miejsce w okolicy miasteczka Najrab, tuż obok Saraqib.

Rosjanie nie kryli swojego „zniesmaczenia” sytuacją i oskarżyli rebeliantów o wykorzystywanie cywilów o wykorzystywanie ludności cywilnej jako „żywych tarcz”. Jednocześnie jednak Moskwa zapowiedziała, że da Ankarze więcej czasu (nie precyzując ile) na odblokowanie autostrady M4.

W kilka dni później doszło do ostrzału rakietowego jednej z tureckich pozycji w prowincji Idlib. W wyniku ostrzału śmierć poniosło dwóch tureckich żołnierzy a jeden został ranny. Tureckie ministerstwo obrony podało, że za atakiem stoi jedna z grup rebelianckich, nie precyzując jednak która konkretnie.

Idlib stało się twardym orzechem do zgryzienia dla tureckich strategów. Nikt w Ankarze nie łudzi się, że porozumienie zawarte z Rosją na początku miesiąca jest tymczasowe i wkrótce walki mogą wybuchnąć ponownie. Turcy nie mają pomysłu w jaki sposób temu zapobiec. Nie chcą oni ani wywołać kolejnych walk wewnętrznych w Idlib przeciwko HTS-owi, ani rezygnować z zakupu systemów S-400 i w zamian za systemy Patriot, które mogłyby uniemożliwić rosyjskiemu i syryjskiemu lotnictwu bombardowanie tureckich żołnierzy.

Źródła:
https://www.middleeastmonitor.com/20200316-russia-turkey-curtail-first-joint-military-patrol-in-syrias-idlib/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/cease-fire-agreement-idlib-division-opposition-ranks-sit-ins.html
https://twitter.com/tcsavunma/status/1239140519353241600
https://twitter.com/mohmad_rasheed/status/1239128890544545792
https://www.middleeasteye.net/news/protesters-block-m4-highway-idlib-defiance-russia-turkey-deal
https://www.middleeastmonitor.com/20200318-us-slaps-sanctions-on-syria-defence-minister-for-idlib-assault/
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/intel-turkey-target-north-syria-conflict.html

Rebelianci i mieszkańcy Idlib przeganiają Turków z autostrady M4

——————–

Irak: Liga Rewolucjonistów i nowy premier

Odpowiedzialność za atak na Camp Taji w Iraku, z 14 marca, w którym zginęło trzech żołnierzy koalicji, wzięła na siebie Liga Rewolucjonistów. Jest to nowa organizacja, która jest prawdopodobnie tylko fasadą dla jednej z pro-irańskich grup wchodzących w skład PMU – być może jest to „projekt” Katai’bu Hezbollah, który Amerykanie wpisali na listę organizacji terrorystycznych

Tymczasem prezydent Salih powierzył misję utworzenia nowego rządu Adnanowi al-Zurufiemu, który jest przewodniczącym koła parlamentarnego Nasr (partia byłego premiera Abadiego). Tą nominacją Salih naraził się wielu osobom w Iraku, gdyż Zurufi utożsamiany jest z pro-amerykańską frakcją w irackim parlamencie (co nie jest do końca prawdą). Ponadto członkowie niektórych partii mają do prezydenta pretensję, że ten nie skonsultował swojego wyboru najpierw z nimi. Salih naraził się frakcji pro-irańskiej także tym, że ostatni atak na Camp Taji określił mianem „aktu terrorystycznego”.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat sytuacji w Iraku to polecam mój ostatni artykuł Amerykanie opuszczają część baz w Iraku.

Stopklatka z nagrania, na którym Liga Rewolucjonistów przyznaje się do ataku na Camp Taji, w prawym górnym rogu logo organizacji

——————–

Rzeźnik z Khiam uwolniony

W Libanie mamy kolejny kryzys polityczny. Tym razem chodzi o Amera Fakhouriego, Libańczyka posiadającego amerykańskie obywatelstwo. Mężczyzna został w zeszłym roku zatrzymany w Libanie i osadzony w więzieniu w oczekiwaniu na proces za zbrodnie, których dopuścił się podczas wojny domowej w Libanie.

Fakhouri był jednym ze strażników w więzieniu Khiam, które było miejscem kaźni i nieludzkich tortur wykorzystywanych przez Armię Południowego Libanu (wspieraną przez Izrael). W 2000 r., gdy Izrael wycofał się z południowego Libanu, Fakhouri uciekł do Izraela, a następnie wyemigrował do USA, gdzie dostał amerykańskie obywatelstwo.

Gdy w zeszłym roku, odwiedzając rodzinę w Libanie, został aresztowany, Waszyngton zaczął grozić Bejrutowi sankcjami. Libańczycy w końcu ustąpili i uwolnili Fakhouriego. Nie jest do końca jasne kto doprowadził do jego uwolnienia, a libańskie partie już zaczęły się przerzucać odpowiedzialnością za oddanie Amerykanom mężczyzny oskarżanego o zbrodnie wojenne.

Źródło:
https://www.middleeasteye.net/news/lebanon-summons-us-ambassador-over-amer-fakhoury-butcher-khiam
Znalezione obrazy dla zapytania: trump Fakhouri twitter
Prezydent Trump i Fakhouri, źródło: Biały Dom

——————–

Taliban nadal w ofensywie

W Afganistanie nadal nie doszło ani do wymiany jeńców między rządem w Kabulu a Talibanem, ani tym bardziej do rozpoczęcia negocjacji między obiema stronami. Jednocześnie działania Talibanu przeciwko afgańskiej armii nabierają coraz większego tempa.

Niemal dzień w dzień Taliban informuje o blisko dwudziestu atakach przeciwko siłom rządowym. Tylko w jednym z ostatnich ataków w prowincji Zabul (atak „green on blue”) śmierć miało ponieść co najmniej 25 członków sił bezpieczeństwa.

Tymczasem Amerykanie – tak jak pisałem wcześniej – starają się zamieść temat zupełnie pod dywan i twierdzą, że być może za atakami na siły rządowe stoi nie Taliban, lecz jeden z odłamów organizacji, który działa bez zgody centralnego dowództwa. Taką wersję zaproponował ostatnio Kenneth McKenzie, dowódca CENTCOM-u. Tymczasem Taliban otwarcie przyznaje się do tych ataków na swojej „oficjalnej” stronie internetowej.

Moim zdaniem działania Amerykanów sugerują, że chcą oni jak najszybciej opuścić Afganistan. Nawet jeśli ceną za pośpieszne wycofanie się miałoby być całkowite rozbicie sił prezydenta Ghaniego i przejęcie władzy w kraju przez Talibów.

Źródła:
https://www.longwarjournal.org/archives/2020/03/centcom-commander-suggests-splinter-taliban-group-carrying-out-large-number-of-attacks-in-afghanistan.php
https://www.longwarjournal.org/archives/2020/03/dozens-of-afghan-security-personnel-killed-in-taliban-insider-attack.php
Bojownicy Talibanu, źródło: Voice Of Jihad

——————–

Drogi Czytelniku, jeśli podoba Ci się „Puls Lewantu” i chcesz więcej ciekawych treści, to rozważ proszę możliwość wsparcia mojej twórczości za pośrednictwem platform:

Dla Patronów przewidziałem specjalne korzyści, a otrzymane od Was wpłaty przeznaczę na zwiększenie regularności publikacji, rozbudowę strony, podcasty i wiele, wiele innych (szczegóły w zakładce „Cele”.)

Jeśli wybierzesz opcje wsparcia przez PayPal i będziesz chciał otrzymać korzyści z Patronite to odezwij się do mnie wiadomością prywatną na Fejsie. 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami ze świata Bliskiego Wschodu, to możesz zacząć obserwować mnie na Fejsbuku.😉

Henry Kissinger (Sekretarz Stanu USA) i Anwar Sadat (prezydent Egiptu), 1975 r., źródło: Biblioteka Kongresu, Domena Publiczna