Przegląd Prasy, Marzec 2020, Nr 7

Cześć, zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na Bliskim Wschodzie w ubiegłym tygodniu. Co do zasady przeglądy prasy przeznaczone są dla osób, które zdecydują się wesprzeć moją działalność na Patronite. Jednak, z racji tego że w tym tygodniu postanowiłem dołączyć do akcji #zostań_w_domu, nowy Przegląd Prasy jest dostępny dla wszystkich. Jeśli chcesz mieć dostęp do takich przeglądów do tydzień oraz do wielu innych ciekawych korzyści, rozważ możliwość wsparcia mojej działalności na Patronite. 😊 

#Zostań_w_domu i #Czytaj_Puls_Lewantu

——————–

Gantz coraz bliżej posady Premiera, a Bibi coraz bliżej więzienia

W Izraelu nadal trwają powyborcze szachy, które mają wyłonić kandydata na nowego premiera. Przypomnijmy, Benjamin Netanjahu i jego sojusznicy po ostatnich wyborach parlamentarnych (już trzecich w ciągu 12 miesięcy) posiadają 58 mandatów (ze 120), a tym samym o 3 za mało, aby stworzyć rząd (chyba, że mniejszościowy).

Tymczasem opozycja, posiadająca 61 mandatów, mimo że niepałająca sympatią do Bibiego, jest wewnętrznie podzielona co do pomysłu stworzenia wspólnego rządu przeciwko Likudowi (partia Netanjahu).

Większość opozycyjnych partii najchętniej poparłaby rząd pod przewodnictwem Bennego Gantza, przywódcy Niebiesko-Białych (zwycięstwa ostatnich wyborów). Jednak powodzenia takiego scenariusza zależy od uzyskania poparcia Zjednoczonej Listy – koalicja arabskich ugrupowań, dysponująca 15 mandatami. Arabscy parlamentarzyści, a zwłaszcza 3 z nich z partii Balad, podchodzą do pomysłu poparcia Gantza z dystansem, gdyż pamiętają że w ostatniej kampanii wyborczej Gantz mocno grał na anty-arabskich nastrojach, próbując przeciągnąć na swoją stronę elektorat Netanjahu.

Arabowie nie odrzucają całkowicie scenariusza, w którym poparliby Gantza, jednak chcą aby Gantz publicznie poprosił ich o poparcie swojego rządu oraz zobowiązał się do realizacji kilku z postulatów wyborczych Zjednoczonej Listy.

W niedzielę prezydent Re’uwen Riwlin powierzył misję utworzenia nowego rządu właśnie Gantzowi. Arabowie ze Zjednoczonej Listy zapowiedzieli już, że nie dołączą do tworzonego właśnie rządu, co – jak podkreślili – nie oznacza jednak, że nie zagłosują za wotum zaufania dla rządu Gantza.

Na koniec warto wspomnieć, że walka w Izraelu toczy się nie tyle o to kto zostanie nowym premierem, lecz o to czy Bibi Netanjahu trafi do więzienia – w tym tygodniu miał rozpocząć się przeciwko niemu proces, w którym Bibi oskarżony jest o korupcję. Ostatecznie jednak, w związku z epidemią koronawirusa w Izraelu, pierwszą rozprawę przesunięto na późniejszy termin.

Źródła:

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/security-upped-israel-election-challenger-gantz-threats-200308151556849.html
https://www.middleeastmonitor.com/20200309-israel-gantz-agrees-on-liebermans-conditions-for-joining-left-wing-alliance/
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/benjamin-netanyahu-rivals-eye-government-200309142923204.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-benny-gantz-blue-and-white-arab-joint-list-government.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/israel-netanyahu-call-unity-government-coronavirus-outbreak.html
https://www.timesofisrael.com/entire-joint-list-backs-gantz-as-pm-heralding-possible-center-left-government/

Benny Gantz, zdjęcie pochodzi z okresu gdy był on szefem sztabu IDF (2011-2015), źródło: IDF, Domena Publicza

——————–

Et tu, Babacan, contra me…

Byli sojusznicy Erdogana zaczynają coraz bardziej zagrażać pozycji AKP na tureckiej scenie politycznej. Najpierw, w grudniu 2019 r., własną partię założył Ahmet Davutoğlu, wieloletni współpracownik Erdogana i premier w latach 2014-2016. Natomiast teraz z własną formacją wystartował Ali Babacan.

Babacan to jeden z ojców założycieli AKP. To właśnie on, jako minister gospodarki w latach 2002-2007, jest uważany za głównego autora „tureckiego cudu gospodarczego”, który nastąpił gdy AKP doszła do władzy i zaczęła liberalizować turecką ekonomię. W latach 2009-2015 Babacan był wicepremierem w rządzie Davutoğlu. Ostatecznie jednak, po sporze z Erdoganem, opuścił AKP w 2019 r.

Partia Babacana – Partia Demokracji i Postępu (DEVA, tur. „Lekarstwo”) – celuje nie tylko w elektorat AKP, ale chce dotrzeć także do bardziej umiarkowanych wyborców o poglądach republikańskich. Dlatego też Babacan, w mowie założycielskiej, wielokrotnie odwoływał się do postaci Kemala Ataturka oraz ogłosił, że jednym z głównych celów jego partii będzie przywrócenie systemu rządów parlamentarnych.

DEVA ma mieć „parytety członkowskie” – tj. 35% członków partii mają stanowić kobiety, 20% osoby młode, a 1% osoby niepełnosprawne.

Partia Babacana już teraz jest reprezentowana w tureckim parlamencie, gdyż jednym z jej założycieli został poseł Mustafa Yeneroğlu. Wśród „ojców-założycieli” znajduje się także wielu byłych współpracowników Babacana, z którymi ten nawiązał współpracę jeszcze podczas swojej kariery w strukturach AKP.

Na pewno zadajcie sobie teraz pytanie, czy partie Davutoğlu i Babacana mogą realnie zagrozić pozycji erdoganowskiej AKP? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani oczywista. Obecnie próg wyborczy w Turcji wynosi 10%, natomiast sondaże dają partiom Davutoğlu i Babacana łącznie ok. 3%-7% poparcia wśród wyborców. W ten sposób żaden z nich nie miałby szans na dostanie się do parlamentu. Jednocześnie jednak sondaże te pokazują także, że w związku z powstaniem nowych partii poparcie dla AKP spadło o ok. 5%, co jest potężnym ciosem dla Erdogana, który już teraz nie jest w stanie samodzielnie rządzić i musi wchodzić w powyborcze koalicje z nacjonalistyczną MHP.

Sami Davutoğlu i Babacan nie odsuną Erdogana od władzy. W Turcji potrzebna jest szeroka koalicja partii opozycyjnych. Dopiero taki szeroki front mógłby zagrozić pozycji AKP. Wydaje się, że to właśnie dlatego Abdullah Gül – były prezydent Turcji i kolejny z ojców-założycieli AKP – nie udzielił poparcia żadnemu z nowych konkurentów Erdogana, nadal licząc na powstanie wspomnianego „szerokiego frontu”.

Źródła:

https://www.middleeastmonitor.com/20200309-former-erdogan-ally-babacan-applies-to-launch-political-party/
https://thearabweekly.com/turkeys-babacan-launch-new-party-sees-need-fresh-start
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/turkey-ali-babacan-applies-launch-political-party-200309105906289.html
https://www.middleeasteye.net/news/turkeys-babacan-establishes-his-breakaway-deva-remedy-party
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/turkey-finance-minister-babacan-new-party-erdogan-akp.html
https://www.duvarenglish.com/politics/2020/03/11/former-erdogan-ally-babacan-launches-deva-party/
https://yetkinreport.com/en/2020/03/12/babacans-new-party-another-headache-for-erdogan/
https://www.duvarenglish.com/columns/2020/03/13/will-the-deva-party-be-the-remedy-to-turkeys-woes/

Od lewej: Babacan, Erdogan, Davutoğlu, 2014 r., źródło: MEE

——————–

Zamach na premiera Sudanu

W poniedziałek, 9 marca, doszło do zamachu na życie premiera Sudanu – Abdallę Hamdoka. Do zamachu doszło na ulicach Chartum. Bomba wybuchła na trasie, którą przejeżdżał akurat konwój z premierem. W wyniku jej detonacji uszkodzone zostały 3 samochody, jednak samemu premierowi nic się nie stało. Do tej pory nie ustalono kto stał za zamachem.

Źródło:

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/sudan-pm-abdalla-hamdok-survives-assassination-attempt-200309082637763.html

——————–

Amerykanie wycofują część sił z Bliskiego Wschodu

W ciągu dwóch ostatnich tygodni do USA wróciło 2.000 żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy zostali wysłani w styczniu bieżącego roku do Kuwejtu w związku z „kryzysem irańskim”. W najbliższym czasie z Kuwejtu do ojczyzny wróci jeszcze kolejne 2.000 żołnierzy, także z tego samego „rzutu”.

Źródło:

https://www.wsj.com/articles/after-a-buildup-to-counter-iran-u-s-troops-begin-leaving-mideast-11583818501

——————–

Spór między rządem w Kabulu a Talibanem trwa w najlepsze

W środę, 11 marca, rząd w Kabulu ogłosił, że spełni jeden z elementów paktu pokojowego USA-Taliban i zwolni bojowników Talibanu przebywających w afgańskich więzieniach – jednak pod pewnymi warunkami.

Zgodnie z umową USA-Taliban, rząd w Kabulu powinien zwolnić 5.000 więźniów, a Taliban 1.000. Po wzajemnej wymianie jeńców powinny rozpocząć się bezpośrednie negocjacje między Kabulem a Talibanem – dotychczas afgański rząd był wyłączony z rozmów Amerykanów z Talibami. Prezydent Ghani dobrze jednak zdaje sobie sprawę z tego, że bojownicy Talibanu przebywający w jego więzieniach są jednym z nielicznych środków nacisku jakie mu pozostały. Dlatego też Kabul zaproponował, że najpierw zwolni 1.500 więźniów, którzy pisemnie zobowiążą się do nie występowania już zbrojnie przeciwko rządowi. Następnie powinny rozpocząć się negocjacje między Kabulem a Talibanem, a w miarę ich trwania rząd będzie zwalniał ze swoich więzień kolejne grupy po 500 osób co dwa tygodnie – pod warunkiem, że rozmowy będą owocne.

Taliban jednak całkowicie odrzucił propozycję rządu, stwierdzając że weźmie udział w negocjacjach tylko wtedy, gdy wszyscy z ich 5.000 bojowników zostaną zwolnieni „za jednym zamachem”. Taki scenariusz jest jednak niedopuszczalny z punktu widzenia rządu.

Talibowie to nie jedyny przeciwnik, z którym musi zmagać się ostatnio prezydent Ghani. W poniedziałek odbyła się uroczystość jego oficjalnego zaprzysiężenia jako nowego prezydenta. Jednak wynik ostatnich wyborów (wrzesień 2019 r.) nadal jest kontestowany przez Abdullaha Abdullaha, który w poniedziałek – mimo amerykańskich prób mediacji – odbył równoległą uroczystość zaprzysiężenia – swojej osoby na prezydenta. Jakby tego było mało, podczas uroczystości zaprzysiężenia Ghaniego, na pałac prezydencki spadło kilka rakiet, nikomu się jednak nic nie stało. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/afghan-president-elect-inauguration-pushed-spokesman-200309031313848.html
https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-politics-envoy/u-s-special-envoy-arrives-at-inauguration-ceremony-for-afghan-president-ghani-idUSKBN20W1AG?
https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-politics/afghan-president-elect-delays-inauguration-amid-talks-to-end-stand-off-idUSKBN20W0AS?
https://www.aljazeera.com/news/2019/10/afghanistan-abdullah-abdullah-191014082129146.html
https://www.longwarjournal.org/archives/2020/03/since-agreement-with-u-s-taliban-has-attacked-afghan-forces-in-27-of-34-provinces.php
https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-taliban-prisoners/afghan-president-ghani-signs-decree-to-release-taliban-prisoners-idUSKBN20X2XQ?
https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-taliban-prisoners-decree/exclusive-afghan-government-to-release-1500-taliban-prisoners-as-a-move-to-launch-direct-talks-a-decree-shows-idUSKBN20X30W?
https://www.reuters.com/article/us-usa-afghanistan-un/afghan-government-to-release-taliban-prisoners-as-u-n-backs-push-to-end-war-idUSKBN20X2SM?
https://www.reuters.com/article/us-afghanistan-taliban-prisoners-decree/taliban-say-conditional-prisoner-release-order-by-afghan-government-is-against-deal-with-u-s-idUSKBN20Y0RO?
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/taliban-rejects-afghan-government-phased-release-prisoners-200311073806368.html
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/afghan-gov-delays-taliban-prisoner-release-endangering-deal-200314153003123.html
https://foreignpolicy.com/2020/03/13/trump-cave-taliban-peace-agreement-prisoner-swap/
Abdullah, Abdullah, 2016 r., źródło: Hariva, WikiMedia, CC 4.0.

 

——————–

Koronawirus na Bliskim Wschodzie

Nie tylko Europa zmaga się z koronawirusem. Z COVID-19 walczy także Bliski Wschód. Najdramatyczniejsza sytuacja nadal występuje w Iranie. Według oficjalnych danych już 13.938 Irańczyków zostało zainfekowanych, z czego 724 osób zmarło (stan na nadzielę). Codziennie statystyka ta powiększa się już o ponad 1000 osób chorych.

Iran próbuje ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby na różne sposoby np. zwalniając okresowo z więzień 70.000 osób, odwołując piątkowe modlitwy. Ajatollah Chamenei, który początkowo bagatelizował wirusa, chyba dopiero teraz zdał sobie sprawę z tego jak poważna jest sytuacja, gdyż odwołał swoje coroczne wystąpienie z okazji irańskiego nowego roku, które miało mieć miejsce 20 marca w Meszhedzie, Ponadto Chamenei ogłosił wszystkich pracowników służby zdrowia zmarłych w walce z koronawirusem „męczennikami”.

Słowa ajatollaha nie zmienią jednak fatalnej sytuacji irańskiej służby zdrowia, która nie posiada technicznych możliwości do zapewnienia opieki tak dużej liczbie zakażonych. W irańskich szpitalach brakuje niemal wszystkiego, od respiratorów po kombinezony czy rękawice ochronne. Szef irańskiego MSZ-u, Dżawad Zarif, poinformował, że Iran poprosił już IMF o 5 mld dolarów w celu walki z koronawirusem, jednak wątpliwe, aby nawet tak pokaźna kwota natychmiastowo zmieniła sytuację w Iranie.

Prezydent Rouhani miał wysłać także list do światowych przywódców, w którym poprosił ich o pomoc w walce z koronawirusem, jednocześnie oskarżając Amerykanów o pogłębianie kryzysu humanitarnego w kraju. Natomiast Zarif posunął się nawet do tego, że na swoim Twitterze opublikował listę rzeczy niezbędnych Iranowi do walki z koronawirusem. Tymczasem Mike Pompeo stwierdził, że kraje pomagające Teheranowi, powinny starać się wymóc na Irańczykach „wzajemne działania” – np. uwolnienie więźniów politycznych.

Ofiarami koronawirusa w Iranie padają nie tylko „zwykli” obywatele, ale także wysoko postawieni urzędnicy państwowi np. wiceprezydent Eshaq Jahangir, doradca Chameneiego Ali Akbar Velayati czy Hashem Bathaei-Golpaygan, członek Zgromadzenia Ekspertów.

Jednocześnie niektórzy nadal podważają rządowe statystyk, zarzucając Teheranowi że zaniża liczbę chorych i zmarłych. W ostatnim tygodniu New York Times opublikował zdjęcia satelitarne cmentarza w Kom (epicentrum epidemii w Iranie), które – jak się wydaje – pokazują masowe groby.

Są jednak także pozytywne wiadomości. Póki co wydaje się, że Irakijczykom udaje się skutecznie zatrzymywać koronawirusa przed masowym przeniknięciem dalej na zachód.

Źródła:

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iran-leader/iran-supreme-leader-cancels-persian-new-year-speech-because-of-coronavirus-outbreak-official-site-idUSKBN20W2QZ?
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iraq-police/iraq-orders-closure-of-holy-city-of-najaf-state-news-agency-idUSKBN20W2RK?
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-khamenei-cancel-new-year-address-coronavirus-mashhad.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/bizarre-cures-for-coronavirus-in-iran.html
https://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2020/03/11/Coronavirus-Iran-confirms-a-total-of-9-000-infections.html
https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-iran-jahangiri-first-vice-president-infected-cases-rise-9000
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/iran-vice-president-ministers-stricken-coronavirus-200311155806337.html
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iran-imf/iran-says-it-has-asked-imf-for-5-billion-emergency-funding-to-fight-coronavirus-idUSKBN20Z17B?
https://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2020/03/12/Top-adviser-to-Iran-s-Khamenei-infected-with-coronaviru.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iran-request-imf-loan-coronavirus-cases.html
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-iran-security/iran-security-forces-to-empty-city-streets-to-fight-coronavirus-idUSKBN2101TE?
https://www.middleeastmonitor.com/20200314-senior-khamenei-aide-tested-positive-for-coronavirus/
https://www.middleeastmonitor.com/20200314-rouhani-us-sanctions-severely-hamper-iran-coronavirus-fight/
Dezynfekcja ulic w Isfahan, źródło: agencja Mehr

——————–

Saudyjsko-rosyska wojna o ropę

OPEC+ de facto już nie istnieje. Saudowie i Rosjanie nie dogadali się co do kolejnych cięć w wydobyciu ropy naftowej, a tym samym nieoficjalny pakt, który został zawiązany 3 lata temu, rozpadł się.

Saudowie rozpoczęli odważną grę, która ma na celu zaduszenie przemysłu łupkowego w USA oraz zmuszenie Rosjan do powrotu do stołu negocjacyjnego.

Królestwo Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły, że od 1 kwietnia zwiększą swój poziom wydobycia oraz będą oferować ropę naftową po niższych cenach (to drugie robią już teraz). W efekcie cena Brentu spadła do 32$, a WTI do 30$.

Wkrótce na Blogu ukaże się dłuższy tekst poświęcony saudyjsko-rosyjskiej rywalizacji, także pozwolę sobie zakończyć w tym miejscu.

——————–

Zabawa w kotka i myszkę, czyli Amerykanie i pro-irańskie milicje w Iraku

W środę, 11 marca, iracka baza wojskowa „Camp Taji” pod Bagdadem, w której stacjonują także sił koalicyjne, została ostrzelana przez nieznanych sprawców. W wyniku ataku rakietowego śmierć poniosło 2 amerykańskich żołnierzy oraz 1 brytyjski. Dodatkowo rannych miało zostać 14 innych żołnierzy koalicji – w tym członkowie polskiego kontyngentu.

Moment ataku nie był przypadkowy, gdyż właśnie w środę gen. Solejmani – gdyby nie zginął w amerykańskim nalocie – obchodziłby 63. urodziny.

Nikt nie przyznał się do ataku na Camp Taji, jednak Amerykanie oskarżyli o całe zajście pro-irańskie milicje – na czele z Kataib Hezbollah, który USA wpisały na listę organizacji terrorystycznych po tym, gdy bojownicy tej milicji zaatakowali amerykańską ambasadę w Bagdadzie 31 grudnia 2019 r.

Odpowiedź Amerykanów była natychmiastowa. Tego samego dnia bazy Kata’ibu Hezbollah, Kata’ibu Sayyid al-Shuhada, Saraya Ashura zostały zaatakowane przez niezidentyfikowane samoloty. W wyniku nalotu zginęło prawdopodobnie 25 bojowników PMU, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Amerykanie odrzucili jednak oskarżenia według których to oni mieliby stać za tym nalotem.

„Oficjalna odpowiedź” USA nadeszła dopiero dwa dni po ataku, w piątek, gdy Amerykanie dokonujali precyzyjnych ataków na 5 magazynów wojskowych wykorzystywanych przez Kataib Hezbollah. Według nieoficjalnych informacji w ataku wziąć udział mieli także Brytyjczycy. Same naloty miały raczej wymiar symboliczny, wątpliwe aby w jakikolwiek sposób wpłynęły na możliwości operacyjne „irackiego Hezbollahu”. Co gorsza w amerykańskim ataku zginęło także 3 irackich żołnierzy oraz 1 robotnik przebywający w pobliżu magazynów.

Amerykański atak wywołał spore zamieszanie wśród irackich polityków. Prezydent Salih potępił działania USA, a Minister Spraw Zagranicznych wezwał do siebie amerykańskiego i brytyjskiego ambasadora.

Działania USA nie odstraszyły jednak pro-irańskich milicji od ataków na siły koalicyjne. Już w dzień po amerykańskiej odpowiedzi, w sobotę, baza Camp Taji ponownie została ostrzelana z rakiet. Nikt nie zginął, ale trzech amerykańskich żołnierzy zostało rannych.

Eskalacja napięcia między Amerykanami a siłami pro-irańskimi jest niezwykle niebezpieczna. Irak i tak już musi mierzyć się z jednym z największych kryzysów politycznych w swojej historii: od listopada w kraju trwają protesty, a od czasu zabójstwa Solejmaniego rożne stronnictwa PMU rywalizują między sobą o wpływy. Dodatkowo pojawia się także inne zagrożenie – koronawirus, który zbiera krwawe żniwo w Iranie.

To, że eskalacja napięcia w Iraku będzie trwała jest dość oczywiste. Jak wspomniałem jeszcze w styczniu, Amerykanie zabójstwem Solejmaniego wyszli poza pewien utarty schemat, stawiając znak równości między pro-irańskimi milicjami w Iraku a Iranem. Teraz Amerykanie zbierają tylko owoce swoich działań z początku roku. Agresywne działania USA wobec Iranu w Iraku nie były złe, bo Teheran ewidentnie rozzuchwalił się w Iraku, traktując Irak jako swój prywatny folwark. Problem jednak polegał na tym, że zabójstwo Solejmaniego było atakiem podjętym pod wpływem impulsu a nie przemyślanym ruchem, za którym stałaby głębsza refleksja i długofalowa strategia. W ten sposób dalsza eskalacja stała się pewnikiem. Pytanie tylko gdzie doprowadzi ona USA, Iran i Irak.

Źródła:

https://www.middleeastmonitor.com/20200311-rockets-hit-iraq-military-base-housing-us-forces/
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/officials-2-american-troops-briton-killed-iraq-rocket-attack-200311195043426.html
https://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2020/03/12/coalition-personnel-wounded-in-attack-on-iraqi-base-coalition-official-.html
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/us-troops-dead-rocket-strike-iraq.html
https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-usa-iran/trump-authorizes-military-to-respond-after-deadly-attack-blamed-on-iran-backed-militia-idUSKBN20Z251?
https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-usa-iran-retaliation/u-s-wages-retaliatory-strikes-against-iran-backed-militia-in-iraq-after-deadly-attack-idUSKBN20Z3RL?
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/retaliatory-strikes-attack-troops-iraq-200312220946232.html
https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-usa-iran-statement/u-s-air-strike-hits-four-iraqi-positions-iraqi-military-statement-idUSKBN21000I?
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-us-troops-taji-baghdad-iran-pmu.html
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/civilian-killed-air-raids-iraqi-military-200313100551640.html
https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-usa-iran-diplomacy/iraqi-fm-summons-u-s-and-uk-ambassadors-over-air-strikes-spokesman-idUSKBN2101N0?
https://www.reuters.com/article/us-iraq-security-usa-iran/u-s-says-threat-from-iran-still-high-after-u-s-retaliatory-strikes-in-iraq-idUSKBN21020L?
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/pentagon-retaliate-iran-backed-strike-us-troops.html
https://www.reuters.com/article/uk-iraq-security-usa/iraq-to-complain-to-the-u-n-over-u-s-air-strikes-ministry-idUSKBN2102NB?
https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/03/iraq-condemn-us-strikes-iran-backed-militia.html
https://smallwarsjournal.com/blog/iraq-base-attack-us-retaliatory-strikes-iran-backed-fighters
https://smallwarsjournal.com/blog/top-us-commander-iran-threat-remains-high-after-us-hits-back-against-iran-proxy-iraq
https://www.middleeastmonitor.com/20200314-us-army-warns-iran-agents-in-iraq-you-will-pay-the-cost/
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/iraq-base-hosting-led-coalition-troops-hit-rocket-fire-200314085616402.html

——————–

Drogi Czytelniku, jeśli podoba Ci się „Puls Lewantu” i chcesz więcej ciekawych treści, to rozważ proszę możliwość wsparcia mojej twórczości za pośrednictwem platform:

Dla Patronów przewidziałem specjalne korzyści, a otrzymane od Was wpłaty przeznaczę na zwiększenie regularności publikacji, rozbudowę strony, podcasty i wiele, wiele innych (szczegóły w zakładce „Cele”.)

Jeśli wybierzesz opcje wsparcia przez PayPal i będziesz chciał otrzymać korzyści z Patronite to odezwij się do mnie wiadomością prywatną na Fejsie. 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami ze świata Bliskiego Wschodu, to możesz zacząć obserwować mnie na Fejsbuku.😉

Henry Kissinger (Sekretarz Stanu USA) i Anwar Sadat (prezydent Egiptu), 1975 r., źródło: Biblioteka Kongresu, Domena Publiczna