Houthi wprowadzają nowy podatek

W ostatnim przemówieniu telewizyjnym przywódca rebelii w Jemenie – Malik Houthi – ogłosił, że jeszcze przed Ramadanem (15 maja) wierne mu siły zaczną ściągać nowy, obligatoryjny podatek – khums.

„Khums” to coś zbliżonego do „zakatu”, czyli jałmużny na rzecz ubogich. Przy czym khums jest inaczej rozumiane przez Sunnitów a inaczej przez Szyitów. Dla Sunnitów jest to 20% podatek od łupu wojennego. Natomiast dla Szyitów jest to 10% podatek od dochodu (a zatem nie tylko od łupów wojennych). Wygląda na to, że saudyjska blokada morska powoli coraz bardziej wdaje się w znaki rebeliantom.

Ponadto Malik ogłosił, że Houthi rozszerzą zaciąg do swoich wojsk, aby załatać braki osobowe na kilku kluczowych odcinkach frontu.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat sytuacji w Jemenie to polecam mój artykuł z zeszłego tygodnia.

——————–

Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami ze świata Bliskiego Wschodu, to możesz zacząć obserwować mnie na Fejsbuku.😉

Drogi Czytelniku, jeśli podoba Ci się „Puls Lewantu” i chcesz więcej ciekawych treści, to rozważ proszę możliwość wsparcia mojej twórczości za pośrednictwem platform:

Dla Patronów przewidziałem specjalne korzyści, a otrzymane od Was wpłaty przeznaczę na zwiększenie regularności publikacji, rozbudowę strony, podcasty i wiele, wiele innych (szczegóły w zakładce „Cele”.)

——————–